Gałąź Franciszka – syn Kacper(F4)

Gałąź Franciszka  – syn Kacper(F4)

Życiorys opracowany został na podstawie dokumentów archiwalnych uzyskanych z A.P. we Włocławku i wspomnień rodziny.

Kacper(4) urodził się 29.12.1862r w Lipinach. Rodzice Franciszek i Agnieszka z/d Szczutkowska przywędrowali z Prus ( Ściborze w. Płonkowo) był on ich 5-tym dzieckiem.
Brat Kacpra, Wojciech urodził się 3 lata wcześniej w 1859r w Czołpinie par. Krzwosądz gm. Dobre 10 km na płn. od Radziejowa. Tu na Kujawach między Wieńcem a Brzeziem, mieszkał Kacper z rodzicami i rodzeństwem. Po nim urodziło się jeszcze czworo dzieci: Józefa, Józef, Andrzej i Stanisław.
Kacper w 1884r mając 22 lata poślubił w Lipinach rówieśniczkę Michalinę Otłowską. Rok później w Brześciu urodziła mu syna Stefana. Mając 26 lat doczekał się w Pikutkowie córki Marianny, która gdy dorosła wyszła za mąż za Ignacego Krzemińskiego. Mieli 5-cioro dzieci.Mieszkali w Radomicach k. Lipna. ( dziś gospodarzy tu Mirosław- wnuk Marianny z żoną Alicją.)
W Lipinach w 1892r urodziła się córka Janina – zmarła mając zaledwie 8 miesięcy, zgon wnuczki zgłosił dziadek Franciszek, zapewne mieszkający blisko syna. Z akt wynika, że Franciszek miał już wtedy 71 lat.
W tym samym – 1892r urodziła się kolejna córka Kacpra i Michaliny i także nadano jej imię – Janina. Gdy dorosła wyszła za mąż za Stanisława Górczyńskiego, mieszkali w Ośmiałowie k.Lipna, miała 4-ro dzieci. Syn córki Aureli Leszek mieszka w gospodarstwie swojej babci Janiny.
Następny syn Kacpra – Antoni przyszedł na świat w 1898r w Radomicach.
Wynika stąd, że Kacper przed 36 rokiem życia wyprowadził się z okolic Wieńca.
Nie wiemy, czym się kierował, może chciał polepszyć warunki życiowe rodziny.
Na Kujawy do rodziny na pewno chętnie wracał i korzystał z każdej okazji, aby odwiedzić i zobaczyć się z bliskimi, Mając 69 lat wybrał się na odpust do Wieńca i na tygodniowy tam pobyt wziął 4-ro letnią wnusię Irenkę ( Patrz-wspomnienia wnuczki Irenki Szczerby o odpuście w Wieńcu).
Antoni założył rodzinę w Liznowie . Ślub z Józefą Chydzik odbył się w Orzechówku.
Mieli 8-mioro dziatek. Gałąź jego Rodziny jest imponująca. Dziś w Liznowie mieszka jego syn Jan z córką Violettą.
O życiu Antoniego może napisać syn Henryk, córka Wiesława, albo wielu wnuków(1!
Mając 40 lat Kacper mieszkał we Włoszycy gm. Lubanie, tam został ojcem Kazimiery. Córka poślubiła Władysława Szczerbę. W Skłódzewie urodziła 4-ro dzieci. Dzisiaj o dziadku opowiada wnuczka Irena. Zadziwia fenomenalną pamięcią i niesamowitą wiedzą o rodzinie. Jej córka Teresa pomaga przekazać super ciekawe zdjęcia i informacje.
Kacper krótko mieszkał we Włoszycy, Trzy lata później w wieku 43 lat w Barcikowie k. Płocka chrzcił ostatniego syna –Józefa.
Najmłodszy syn Józef mieszkał w Kaliszu miał tylko 2-ch synów. Najstarszy inżynier między innymi budował tamę we Włocławku.
Nie wiadomo, kiedy Kacper z synem Antonim przywędrował do m. Krzyżówki k. Lipna.
Byli właścicielami gospodarstwa, które sprzedali i kupili inne w Liznowie..
Doczekał sędziwego wieku.
Zmarł w 1934r mając 72 lata.
Pochowano Go na cmentarzu w Lubiczu k. Torunia.
Odszukajmy tę mogiłę!
Można przypuścić, że sytuacja materialna rodziny w latach siedemdziesiątych 19 wieku była trudna. Tworzyli spójną rodzinę i wychowali dzielnych Galczaków, którzy dali początek dużej Gałęzi ( 590 osób ).

Opisał
Wojciech Calczak

Dodaj komentarz